השקעות נדל"ן בצרפת – Vive La France

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

בתור ישראלים, כשחושבים על צרפת עולים לראש כל מיני דימויים כמו מגדל אייפל, פריז הרומנטית וכמובן באגט וקרואסון. עם זאת, יש בצרפת עוד כל כך הרבה רבדים שלא גלויים לעין של התייר מבחוץ, אך אם מחליטים להתקרב אפשר לגלות עולם שלם של השקעות, הזדמנויות ותשואות שרק מחכות לאדם הנכון שיגיע וינסה לקטוף אותן. יש כאלו שפונים לכיוון של חברות צרפתיות, אחרים מנסים לרקום שיתופי פעולה, אבל אין ספק שהשוק היציב ביותר כרגע במדינה הוא שוק הנדל"ן, כמו במדינות רבות במערב אירופה. לפני שקופצים ראש להשקעה מעבר לים, הנה כמה פרטים שחשוב לדעת ולא כדאי להתחיל בלעדיהם.

השקעות נדל"ן בצרפת – אירופה זה כאן

 

קודם כל, למה צרפת?

בין ישראל לצרפת יש יחסים ארוכי שנים, כאשר ניתן למצוא בארץ קהילות שלמות של דוברי צרפתית שמנהלים את חייהם על קו פריז-תל אביב. טיסה לפריז נמשכת כחמש שעות, וניתן למצוא מספר טיסות שיוצאות על בסיס יומיומי מנמל התעופה בן גוריון. ההיכרות הרבה שיש בארץ עם השפה הצרפתית, המנהגים המקומיים והקרבה היחסית למדינה, הופכת אותה ליעד נחשק להשקעה.

 

הבחירה בנדל"ן צרפתי

נכון שהמדינה קרובה ואם מחפשים, כנראה שכל אחד יכול למצוא לפחות מכר אחד שדובר צרפתית כאן בישראל, אבל איך זה משפיע על הבחירה בנדל"ן במדינה? כיום, נכסים במקומות מבוקשים יכולים להגיע לעלות של 10,000 אירו למ"ר והיד עוד נטויה. העלייה של המחירים משתנה לאורך השנים, אך ניתן לומר בביטחון שכל נכס שנקנה לפני כעשר שנים כבר כיסה את ההשקעה ושווה יותר מהיום שבו נקנה.

 

עליות המחירים

רק כדי לסבר את האוזן ולהבין עוד קצת את השוק הצרפתי, ניתן לקחת עיר הבירה פריז. לפני כעשור ירדו המחירים לשפל חסר תקדים בעקבות המשבר העולמי והיה נדמה שפריז שוקעת לתוך תקופה מנומנמת מבחינת שוק הדיור. עם זאת, כמו בכל ערי הבירה של אירופה ההתאוששות נראתה מבטיחה במיוחד לאורך השנים, וכאשר בוחנים לדוגמה את שנת 2017 ניתן לראות כי המחירים עלו רק באותה השנה ברמה של 13% בממוצע. נתון מרשים לכל הדעות, אך עדיין שיא המחירים כפי שהיו לפני המשבר עדיין לא כאן, כך שזהו הזמן הנכון לקנות ולחכות לעוד עליות של עשרות אחוזים שעוד אפשריות במחיר (כפי שניתן לראות ממחירי טרום המשבר).

 

התשואות האפשריות

בישראל אומנם נכנס לאחר מאבק החוק לשכירות הוגנת, אך באירופה השוכרים נמצאים כבר מוגנים גם כך מזה שנים ארוכות. נהוג ומקובל כי חוזי השכירות הם לאורך שנים, כאשר לעיתים ישנם שוכרים שחותמים מראש על חוזה עם אפשרויות הארכה עד לעשור קדימה! מדובר על דמי שכירות מובטחים עם תשואות משמעותיות שיכולות להגיע עד ל-10% שנתיים. במידה ומחליטים להשכיר לתקופות קצרות, התשואות יכולות להגיע למספרים גבוהים אף יותר, אולם אסור לשכוח שהסיכון גבוה יותר ובהתאם לתשואה.

 

צרפת ונתונים כלליים

על פי נתוני האיחוד האירופי, בצרפת חיים כיום כ-67,000,000 בני אדם. החשש הגדול של אנשים רבים לגבי צרפת הוא גלי ההגירה שעלולים להכניס את המדינה לחוסר יציבות. עם זאת, גם בתקופות הגירה גדולות, אחוז ההתאזרחות השנתי הוא כ-0.05% בלבד, כך שהמדינה לא אמורה להשתנות בקרוב. עם זאת, ישנם מקומות המושפעים מכך ובהתאם מחירי הדיור ותחושות הביטחון בהם במצב מורכב. לכן, גם בעת השקעה בצרפת חשוב לדעת לאלו מקומות להגיע ומאלו ערים מומלץ להתרחק.

 

יציבות פוליטית

תמיד הבחירות במדינה סוערות, הטונים עולים ונראה שאף אחד לא מרוצה, אך כדאי לשים לב כי מנהיגי צרפת לרוב נשארים על כיסאם לאורך תקופה ואינם מתחלפים במהירות. כיום, עמנואל מקרון מנהיג את המדינה והוא מעוניין לקדם את ההשקעות הזרות בכדי להתניע את הכלכלה הצרפתית ולהרים את קרנה ברחבי העולם, אם כי יש לציין שכבר כיום היא חלק מארגון ה-G8 המכיל את המעצמות החזקות והעשירות בעולם. היציבות הזו מקנה תחושת ביטחון גם כלפי המחירים העולים, הביטחון כי החוקים לא ישתנו בקרוב וגם כי זרם התיירים והמהגרים אינו הולך להיפסק בשנים הקרובות.

 

השקעה כספית התחלתית

אנשים רבים שומעים את המילה השקעה ובטוחים שניתן לבצעה רק אם אתם מיליונרים שזכו בלוטו או משפחות עשירות. חשוב לדעת שעבור השקעה בצרפת ניתן להשתמש בסכומים יחסית נמוכים, כאשר יש צורך להגיע עם כ-30,000 אירו בכדי לבצע את ההשקעה. כמו בישראל, גם הבנקים הצרפתים מאפשרים לקבל משכנתא עד כ-70% מגובה הנכס ולכן יש לבחור בקפידה את הנכס המתאים לפי היכולת הכלכלית וההשקעה המתאפשרת.

 

ומה עם הריביות?

משכנתא היא רעיון מצוין, אך לעיתים כל הריביות המתלוות אליה הופכות את העסק ללא משתלם ולעיתים התשלומים מסתיימים רק לאחר עשרות שנים, כמו בישראל. בצרפת העניינים מתנהלים אחרת. הריביות על משכנתאות הן נמוכות בהרבה במטרה לעודד את הצרפתים לרכוש דירות ולקחת את המשכנתא מהבנק. עקב כך, ריבית יכולה להיות אפילו בגובה של 1.5%, כאשר היא לא צמודת מדד או ניידת, אלא קבועה! אלו תנאים טובים לכל משקיע, וככל הנראה לא תמצאו תנאים דומים בהשקעה בישראל, אפילו אם המשכנתא תהיה נמוכה במיוחד.

 

מיסים בצרפת ובישראל – התמרון הנכון

אף אחד לא רוצה לשלם מס כפול. הרי בסופו של דבר, מטרת ההשקעה היא הרווח המקסימאלי בהשקעה המינימאלית, כמה שיותר כסף בתוך הכיס תמורת ההוצאה הקטנה ביותר המתאפשרת. מסיבה זו, צרפת היא מקום מצוין להשקעה. בין ישראל לצרפת קיימת אמנת מס, מה שמאפשר לשלם מיסים במקום אחד בלבד. שילמתם את המס בצרפת? לא תידרשו לשלם בישראל. התשלום בצרפת משתלם וכדאי יותר מהתשלום בישראל משום שאחוז המס על הרווחים נמוך יותר וניתן לקבל תשואה טובה יותר בצורה זו. עם זאת, חשוב לזכור כי יש להשתמש ברואה חשבון מקצועי המבין את רזי ההשקעה הבינלאומית ויוכל להעביר לכם בקלות את הכסף המגיע לכם, ללא חניות ביניים או עמלות מיותרות שמורידות מן הרווח.

 

חברה מקצועית לליווי

בישראל ניתן למצוא מספר חברות המתמחות בשוק הצרפתי, ומומלץ לפנות אליהן לבירורים ופרטים נוספים. כפי שניתן היה להתרשם מהנתונים, השוק הצרפתי שונה מהשוק הישראלי במנטליות, בדרך העבודה מול הבנקים ובמגוון האפשרויות הטמונות בו. במידה ומגיעים לא מוכנים, הסעיפים הקטנים, ההבדלים בצרפתית והקשיים הללו עלולים להפוך את ההשקעה בצרפת ללא כדאית ולכן כדאי להסתמך על ליווי של מומחים המכירים את התחום ויכולים לייעץ ולסייע.

לסיום, רק דמיינו את התחושה כשאתם אומרים לסביבה שיש לכם דירה בפריז. אולי זו תהיה התשואה האמיתית של ההשקעה שלכם?

בהצלחה!

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא