לימודי תיווך – האם יש למקצוע עתיד

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

אם חושבים על המקצוע של תיווך נראה לנו שעם עידן האינטרנט הוא היה אמור להעלם לו מהעולם. הרי היום רובנו מפרסמים ומחפשים דירות דרך יד 2 או אפילו הפייסבוק. חבל לנו לבזבז כסף על איש מקצוע שיבצע עבודה מאוד פשוטה וקלילה שלא דורשת הרבה זמן או מאמץ. 

מנגד קיימת דעה אשר אומרת שהתחום הזה דווקא נהיה רלוונטי יותר ויותר וזאת משום שיותר אנשים קרייריסטים הם אלו שמוכרים או משכירים את הבית שלהם ועל כן הם לא רוצים לבזבז את זמנם היקר בפרסום, תיאום ופגישה עם קונים פוטנציאליים. 

 

מהו בכלל מתווך

בשביל שבאמת נוכל לענות על השאלה האם יש עתיד למקצוע התיווך צריך קודם כל להבין מיהו המתווך, מה הידע שהוא רכש ומהי העבודה שלו בפעול?

כשאני חושבת על עבודה של מתווך, אני חושבת על עבודה מאוד פשוטה, מצלמים תמונות של בית, מעלים אותן לקבוצות הרלוונטיות בפייסבוק וביד 2 ומחכים שלקוחות יתקשרו. אחרי שאלו התקשרו, קובעים איתם ומנסים למכור להם את הדירה. נשמע דיי פשוט. 

אבל המציאות היא מעט מורכבת יותר. מתווך טוב ומקצועי לומד את שוק הנדל"ן, מכיר את המגמות בו, בין אם מדובר על מגמות שנתיות, חודשיות ואפילו שבועיות. הוא יודע להעריך את ערך הדירה בצורה מדויקת, לתת למוכרים עצות על תזמון המכירה או האם יש צורך לשפץ משהו בדירה. המתווך יודע לומר כמה דירות נמכרו באותו רחוב בדיוק והאם אולי בכלל עדיף לחכות עכשיו איזה חודש כי התקופה בשנה היא לא אידיאלית למכירה.

 

מה לומדים בקורס תיווך?

מאז שנת 1996 הוחל חוק על פיו יש חובה לעבור מבחן רישוי למתווכים במשרד המשפטים. לאחר שעוברים את המבחן ניתן לקבל את תעודת המתווך ולהירשם בפנקס המתווכים. הערכות הן שחוק זה נועד לוודא שמי שעוסק בתחום התיווך הוא בעד הידע הדרוש לכך ולמנוע משרלטנים להפיל בפח לקוחות תמימים. 

את החומר למבחן ניתן לקבל ממשרד המשפטים ובעיקרון אין חוק המחייב את הנבחן לעבור קורס ייעודי בתחום. עם זאת, כיום קיימות חברות רבות שמעבירות קורסים בתחום הנדל"ן בפרט וקורסי תיווך בפרט. 

רוב הקורסים מכילים תכנים דומים ויש להם שתי מטרות עיקריות, מצד אחד ללמד את החוקים והנהלים שנדרשים למבחן ומצד שני לתת בסיס לעבודה המעשית של המתווך. בתוך כך התחומים שנלמדים הם תמחור ושיווק נכסים, ניהול מאגר נכסים לשיווק, כיצד לבצע פרזנטציה לגיוס נכסים, חוקי תמ"א 38, חוקי פינוי בינוי, חוקי חוזים ועוד תחומים רבים ומגוונים. 

המחיר של קורס מהסוג נע בין 800 ל-3,000 שקלים והם עורכים לרוב מספר חד ספרתי של מפגשים התועלת שלהם עולה על המחיר הכספי. כמו כן, היום ניתן למצוא קורסים מקוונים רבים שמאפשרים למידה עצמאית וגמישה הרבה יותר.

 

העתיד של התיווך

בעיני התשובה האם יש עתיד למקצוע התיווך הוא ברור מאוד, העתיד קיים אבל הוא דורש הרבה אדפטציות כדי להתאים את עצמו לעולם טכנולוגי מאוד שבו הכל מהיר ונגיש. המתווכים צריכים לתת יתרון נוסף למי שלוקח מתווך. היום רבים לא ירצו להשקיע כסף רק בשביל לבזבז קצת פחות זמן. המתווכים ותחום התיווך כולו יצטרך למצוא נקודות חוזקה נוספות שקיימות אצלם ולא קיימות אצל האוכלוסייה הכללית. 

בנוסף לזה אני מעריכה שהתיווך יהפוך לחלק קטן מתוך עבודה גדולה יותר של מומחי נדל"ן. מומחי הנדל"ן יצטרכו להכיר את המגמות לעומקן, להכיר את אופי הלקוחות השונים ולדעת מה להמליץ ללקוח, איך לתת ללקוח את הרווח הגדול ביותר, בין אם מדובר ברווח מיידי או עתידי. 

כיום כבר קיימים קורסים בתואר ראשון שנותנים את האופציה להתמקצע בתחום הנדל"ן. כמו כן, קיים תואר שני בתחום שכל כולו מוקדש לנדל"ן ואיך להצליח בתחום. 

ברקע משבר הדיור שקיים במדינת ישראל, למתווכים צריך להיות חלק בפתרון הבעיה הלאומית שנוצרה. לדעתי פתרון של בעיה כזו צריך להגיע מבעלי המקצוע ולא מהפוליטיקאים. אם אכן תחום התיווך יכניס לתוכו גם את הפן של פתרון בעיות הדיור, פתרון משבר הנדל"ן הוא יכול להמשיך לפרוח ולהתפתח בצורה משמעותית וטובה לאורך שנים ארוכות.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא