טופס 5, תעודת גמר למסע אל הדירה

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

חולמים על בית חדש או הרחבת הבית הנוכחי שלכם? מדובר בתהליך מייגע ומתיש, והוא לא רק פיזי אלא גם בירוקרטי – המון טפסים, אישורים ותעודות נמצאים כמכשולים בדרככם לקראת החלום.

 

אחד מן הטפסים הינו טופס 5 – המכונה תעודת גמר

זוהי תעודה שמתארת את העבודה שבוצעה במדויק ואת הסיום שלה לפי התכנון, היא מאשרת שהעבודה נסתיימה. טופס 5 מגיע אך ורק אחרי טופס 4 (הפתעה, הא?), זהו טופס שמאשר שאין ליקויים בטיחותיים בדירה החדשה או המשופצת שלכם. אחרי שכל תנאי הבטיחות מטופס 4 מתקיימים ומאושרים, תוכלו לקבל טופס 5 ממהנדס מאשר השייך לוועדה מקומית, ובשלב זה, עם תעודת הגמר, באופן רשמי סיימתם את תהליך הרכישה או השיפוץ באופן רשמי.

טופס 5 כאמור הולך יד ביד עם טופס 4, ולכן ניתן להגיש בקשה לקבלת טופס 5 לכל היותר שנה אחרי שקיבלתם טופס 4. זהו מועד מקסימלי שכדאי מאוד שלא תעברו אותו, אחרת תתקלו בבעיה ביורוקרטית, לא תאושר לכם תעודת הגמר, ותאלצו להשיג טופס 4 מאושר חדש ועדכני.

 

ללא טופס 5 תעודת גמר בידיכם, לא תוכלו לבצע פעולות רבות. בין השאר, חברת החשמל לא תחבר עבורכם את הדירה לחשמל (או לא תחבר מחדש במידה ומדובר בשיפוץ), תאגידי המים לא יטפלו לכם בחיבור תשתית המים, וכדומה.  בנוסף, טופס 5 הוא תנאי הכרחי לכניסה לדירה, או כניסה מחודשת, בסיום שיפוץ או הרחבה. רק לאחר שקיבלתם את תעודת הגמר והיא מאושרת וחתומה, תוכלו להכנס ולגור בדירה, מה שאומר שמדובר במסמך עם אופי משפטי, ולכן את ההתנהלות וההתעסקות שבקבלת טופס 5 כדאי לעשות יחד עם עורך דין מלווה, בעל התמחות בדיני מקרקעין.

 

השלבים להוצאת טופס 5

שלב ראשון

פגישה להגשת מסמכי בקשה לתעודת הגמר – טופס 5 – כמו שנאמר, לכל היותר עד שנה ממועד קבלת טופס 4 עליכם להשלים את כל הדרישות הנדרשות עבור גמר הבנייה. עם טופס 4 חתום בידכם תצטרכו לצלצל ולקבוע פגישה מול המחלקה הרלוונטית בעירייה או בראשות העירונית שבה ממוקם הנכס, ולהגיש מסמכי בקשה לתעודת הגמר. הבקשה לתעודת הגמר צריכה להיות חתומה על ידי האחראי על הביקורת, מתכנן שלד הבניין, אחראי לביצוע שלד הבניין וכמובן – גם חתומה על ידיכם. במסגרת הבדיקה יבדקו גם שאישורים נוספים נמצאים בידיכם, אישורים שקיבלתם רשימה מסודרת שלהם בתהליכים מוקדמים יותר של תהליך הבנייה.

 

שלב שני

פגישה ביחידה לאיכות הבנייה לצורך מסירת מסמכים – פגישה נוספת תצטרך להקבע על ידיכם טלפונית מול הרשות העירונית מול היחידה לאיכות הבנייה. גם שם תגישו את כל המסמכים והאישורים שבידיכם ויוודאו שהכל תקין ומאושר לפני שיאשרו לכם להמשיך בדרכיכם. במידה והכל תקין, בשלב הזה כל תיק המסמכים והאישורים שלכם יועבר לבדיקה נוספת וסבב חתימות נוסף, לפני שתקבלו את תעודת הגמר. במידה וחסרים בידיכם חלק מהמסכים, תקבלו את המסמכים בחזרה בתום הבדיקה עם פירוט ההשלמות הדרושות, ותוכלו לקבוע פגישה חדשה מול היחידה לאיכות הבנייה תוך חודש לכל הפחות. נסו להמנע מכך, בכל פעם שיהיו חסרים בידיכם מסמכים תצטרכו להמתין לתשובה, ואז לקבל תשובה שלילית ולחכות לפחות חודש עד ההגשה הבאה.

 

שלב שלישי

בדיקה סופית וסבב חתימות – אחרי הפגישה מול היחידה לאיכות הבנייה, ובהנחה שזו החזירה לכם תשובה חיובית ומאשרת את המצאות ותקינות כל הטפסים והאישורים הנדרשים, התיק עובר לבדיקה נוספת אחרונה חביבה, וסבב חתימות נוסף. זה עשוי לקחת כשבוע. בשלב הזה במידה והכל תקין תקבלו זימון לבוא ולקבל בשעה טובה את תעודת הגמר. מזל טוב!

  • במידה והבדיקה הסופית לא תקינה, היחידה לאיכות הבנייה תשלח לכם הודעה בהתאם, בצירוף הסיבות וההשלמות הנדרשות. תאלצו להשלים את כל מה שחסר ולתקן את כל מה שדורש תיקון ולהעביר פעם נוספת ליחידה לאיכות הבנייה, וחוזר חלילה עד לקבלת האישור הסופי ותעודת הגמר.

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא