השקעות נדל"ן באיי סיישל – שילוב בין אקזוטיקה לתשואה

לקבלת הצעת מחיר השאירו את פרטיכם.

הביקור באיי סיישל, מדינת איים השוכנת ממזרח ליבשת אפריקה, הוא תענוג של ממש. אפשר ליהנות מים מרהיב, נופים ייחודיים, אווירה אקזוטית ומה לא. ישנם לא מעט ישראלים, שכה התאהבו במדינת האיים, עד כדי כך שהחליטו לרכוש בה נדל"ן. מצד אחד לנדל"ן יש פוטנציאל תשואה גבוה, ומצד שני הוא מאפשר לנפוש באיי – סיישל בנוחות ובנעימות. רוצים לשמוע עוד? כל הפרטים בכתבה שלפניכם. 

בשנים האחרונות, השקעות נדל"ן בישראל די מאבדות מערכן: מחירי הדירות מרקיעי שחקים, התשואה שניתנת על נכסי הנדל"ן הנרכשים כהשקעה אינה גבוהה כלל, דרישות המס על החזקת מספר דירות מרתיעות, הוצאות בגין טיפול בנכס יקרות למדי, ועוד לא מעט סיבות שגורמות לכך שהמשקיע הישראלי מחפש אחר השקעות נדל"ן חדשות ברחבי העולם. ואכן, משקיעים רבים מנסים את מזלם בהשקעות מעבר לים, כאשר אנו שומעים בעיקר על השקעות בארצות הברית, אנגליה ושאר מדינות אירופה.

בין אם אתם מכירים חברים שהשקיעו ברכישת נדל"ן ברחבי הגלובוס, ובין אם 'זכיתם' לשמוע על אופציות ההשקעה בחוץ לארץ, הודות לאותן פרסומות (שקופצות עליכם ברחבי האינטרנט מבלי שבכלל ביקשתם), המודיעות לנו כי 'השקעה בפורטוגל היא הזדמנות חייכם' – כנראה לא שמעתם על השקעת נדל"ן באיי – סיישל. אתם קוראים נכון – לא מדובר בהשקעה בגרמניה, פורטוגל או ארצות הברית, אלא איי – סיישל. מדוע דווקא איי – סיישל? כבר תדעו. 

 

איפה זה בכלל איי – סיישל? קצת רקע מקדים (שגם עוזר להבין למה כדאי להשקיע בסיישל)

איי – סיישל, או בכינויה הרשמי, הרפובליקה של סיישל (Republic of Seychelles בשפה האנגלית), היא מדינה לכל דבר ועניין, שקיבלה עצמאות מהאימפריה הבריטית, אשר שלטה בה לאורך שנים עד לשנת 1976. מדובר במדינה קטנה, המורכבת מקבוצת איים באוקיינוס ההודי, 1600 קילומטר ממזרח למדינת טנזניה שביבשת אפריקה. מדרום למדינה, בהמשכו של האוקיינוס, נמצאת מדינת מדגסקר. השפה הרשמית במדינה היא אנגלית, עובדה המסייעת לתיירים ואורחים להתמצא במדינה.

עוד חשוב לדעת, כי מאז העצמאות שניתנה למדינה, החל גידול משמעותי בתוצר לנפש במדינה – מ- 3000 דולר פר נפש בסוף שנות השבעים, ללמעלה מ20 אלף דולר פר נפש ב- 2010. גידול זה נבע בראש ובראשונה מהפיכה שבוצעה במדינה בכל הנוגע לכלכלת המדינה. בעוד טרם עצמאותה, אזרחי המדינה עסקו לרוב בחקלאות, וכלכלת המדינה התבססה בעיקר על ייצוא חקלאות; החל מסוף שנות ה- 70, עברה המדינה להתבסס בצורה רבה גם על תיירות.

ממשלת סיישל ניצלה את האקלים הנוח ששורר במדינה משך רוב ימות השנה, הנופים המרהיבים והחופים הנפלאים והבלתי נגמרים שקיימים בה (מדינת איים, כבר אמרנו?), כדי להפוך את איי – סיישל למדינה אליה מגיעים תיירים מכל העולם. בפרט, ניתן דגש על תיירות יוקרה, כאשר מלונות יוקרתיים ומסעדות מהודרות הוקמו לאורך השנים, על מנת להזמין עשירים מכל העולם לבוא וליהנות ממה שיש לאיי – סיישל להציע. 

 

אז למה להשקיע דווקא ברכישת נדל"ן באיי – סיישל? 

מצד אחד, נשמע שאיי – סיישל הוא המקום המושלם עבור חופשה משפחתית רגועה לצד חופי ים מרהיבים. מצד שני, העובדה שמדובר במקום נופש מושלם, לא מבטיחה שההשקעה בו תהיה משתלמת כלל וכלל. אולי תופתעו לגלות, אבל שוק הנדל"ן באיי – סיישל, הוא שוק מתפתח, המשדרג עצמו מידי שנה. בין השנים 2012 – 2017, עלו מחירי הנדל"ן באיי – סיישל ב- 80 אחוזים, והמחירים ממשיכים לעלות (7 אחוזי עלייה בכל שנה בממוצע). למעשה, השקעה בנדל"ן באיי – סיישל, עשויה להיות כדאית משתי סיבות עיקריות: הראשונה, מדובר במקום נופש מושלם, די קרוב לישראל, כאשר ישנן טיסות ישירות מנמל התעופה בן גוריון בישראל לשדה התעופה באיי – סיישל.

לא בכדי רכשו עשרות ישראלים בתים במדינת האיים, כאשר לא מעט אנשים כבר הספיקו לרכוש בית שני – הבית הראשון לנופש, והבית השני בתור השקעה.  הסיבה השנייה, היא העובדה כי התשואה על השקעות נדל"ן באיי – סיישל נחשבת גבוהה. ניתן לרכוש בית ולהפוך אותו לבית נופש עבור תיירים, אפשר להשכיר אותו בימות השנה, ואפשר גם לבנות על עלייה במחירים ומכירה ברווח משמעותי כעבור כמה שנים. במדינה החל להיבנות 'אי מלאכותי' בתחילת שנות האלפיים, שנבנה על שונית אלמוגים וטרתו הייתה להוות כפר נופש יוקרתי. נכון לשנת 2020, מרבית בעלי הנכסים באי זה הם אנשים עמידים, המגיעים בעיקר מדרום אפריקה, לצד אנשי עסקים אירופאיים שנהנים גם הם מבעלות בנכסים באיי סיישל. בעלי הדירות מחזיקים לרוב גם ביאכטות העוגנות במבחר רחב של מרינות המפארות את האי לכל אורכו. 

 

מחירי הנדל"ן באיי סיישל – לפני ואחרי משבר הקורונה

מחירי הדירות אינם זולים, כיאה לנדל"ן המשמש אנשי עסקים עמידים, אך לצד זאת גם אינם יקרים, בטח ובטח אם מתחשבים בעובדה כי בתים רבים ממוקמים 'קו ראשון לאוקיינוס ההודי', כאשר ישנם אף בתי קיט המתפארים במדרגות היורדות היישר מחצר הבית אל היאכטה העוגנת ממש לצד הבית. מנתונים שפורסמו לפני כשלוש שנים (סיישל לא מפרסמת נתונים סטטיסטיים על מחירי הדירות. הבנק המרכזי של איי סיישל מפרסם נתונים סטטיסטיים כלכליים כלליים בלבד), היה מחיר ממוצע לדירת חדר באי 455 אלף דולר, מחיר דירת שני חדרים היה 630 אלף דולר ואילו דירת שלושה חדרים הייתה 800 אלף דולר.

כשמדברים על בתי קיט ונופש, המחירים עולים בהתאמה לטווח של מיליון – מיליון ורבע דולר לבית נופש בן שלושה וארבעה חדרים.

אך חשוב לזכור כי מדובר במחירי נדל"ן בתקופת השיא והשגשוג של איי סיישל. לאור משבר וירוס הקורונה, שלא פסח על אף אדם בעולם ופוגע בכלכלות כל מדינות העולם, צפויים מחירי הדירות לרדת באופן משמעותי. לדעתנו, מדובר בהזדמנות פז עבור משקיעים ישראלים לרכוש דירות באיי – סיישל. הרי, בסופו של דבר הקורונה תחלוף, ואט אט המחירים יטפסו ויתייצבו חזרה. אולם, עוד מוקדם לדעת כיצד ישפיע משבר הקורונה על כלכלת איי סיישל. יחד עם זאת, אפשר להתבונן על המשבר הכלכלי הגדול של 2008, שפגע אנושות בכלכלת איי סיישל והביא לצניחת מחירי הדירות במדינה. סביר להניח שגם משבר הקורונה יביא לירידת מחירים, שצפויה להוביל לפוטנציאל להשקעה נדלנית נבונה. 

 

רשימת יתרונות ברכישת נדל"ן באיי – סיישל

  • שיעור תשואה גבוה (7% בממוצע לשנה) בהשקעות נדל"ן באיי – סיישל.
  • השפה הרשמית באיי – סיישל היא השפה האנגלית. כך, תוכלו לנהל את המשא ומתן באמצעות השפה האנגלית, ולהיות בטוחים כי הבנתם את כל התנאים הקשורים לרכישת הנדל"ן. 
  • ניצול המשבר הכלכלי שנוצר עקב וירוס הקורונה, לרכישת נדל"ן להשקעה במחירים נוחים שצפוי לעלות בשנים הקרובות. 
  • המס המוטל על הכנסה שנתית הממוצעת על דירה / נכס שכור במדינה נמוך בהשוואה למדינות מערביות רבות, ומוטל על 15% בלבד (לצורך השוואה, המס באוגנדה שבאפריקה על הכנסות בגין נכסים אלו עומד על 19.15% והמס בזמביה שגם היא ממוקמת באפריקה, על הכנסות דומות הוא 18.16%. בישראל, נקבע שיעור המס בהתאם למדרגת המס בה ממוקם משכיר הנכס, ככל שהכנסות משכר הדירה הן למעלה מ- 5030 שקלים חודשיים. 
  • נכס באזור אקזוטי, המשרה אווירת נופש ורוגע.
  • הנאה מאקלים נוח משך רוב ימות השנה (24 – 30 מעלות בממוצע) וחוף ים רגוע. 
  • השקעה בנדל"ן בעל פוטנציאל כלכלי משמעותי.

 

רשימת טיפים לבחירת נכס להשקעה במדינת איי סיישל:

ערכנו עבורכם רשימת טיפים והמלצות שיסייעו לכם לבחור את הנכס הנכון עבורכם באיי – סיישל. שימו לב כי מרבית ההמלצות תקפות גם להשקעות נדל"ן במדינות אחרות, כך שגם אם אתם לא מעוניינים לרכוש נכס נדלני דווקא באיי סיישל, ועדיין הגעתם בקריאה עד לפה, מומלץ להמשיך לקרוא על מנת להכיר את הטיפים הבאים:

 

מחירי הנדל"ן והשכירות:

נניח שקיימות שתי דירות זהות לחלוטין. הראשונה ממוקמת במרכז ירושלים, והשנייה תמוקם בצפת. מטבע הדברים, מחיר הדירה שנמצאת בירושלים ודמי השכירות שניתן יהיה לגבות עליה, יהיו גבוהים בהרבה ביחס למחיר שניתן יהיה לגבות בגין השכרת הדירה בצפת. ההסבר להבדל זה נובע בשל העבודה כי מיקום הנכס משפיע על מחירו ודמי השכירות שניתן להשיג בגינו.

בדומה לכך, כך גם באיי סיישל יש אזורים שונים בכל הנוגע למחירי דירות ודמי שכירות ממוצעים. אשר על כן, ישנה חשיבות לבדיקה יסודית של מחירי הדירות באזור נכס הנדלן אותו אתם מעוניינים לרכוש, וכן מומלץ בחום לברר מהם דמי השכירות הממוצעים והמקובלים באזור הנכס. מספרים אלו יסייעו לכם להבין האם אכן מדובר בהשקעה כדאית. 

 

האם יש ביקוש לשכירות ולרכישת דירות באזור? 

בעת רכישת נכס להשקעה, המיועד למכירה עתידית או השכרה בטווח הקרוב, יש לוודא כי קיים ביקוש לרכישת דירות או שכירתם באזור הנכס. ככלל, הסיבה העיקרית בגינה מגיעים תיירים ומבקרים לאיי – סיישל, היא האפשרות לנפוש בהנאה רבה במדינה. אשר על כן, הביקוש לשכור דירות במדינה יהיה גבוה במיוחד באזורים הקרובים לאתרי הבילוי והנופש של המדינה, ובכללם כמובן חופי הים המרהיבים במדינה.  

 

מצב הנכס:

רכישת נכס להשקעה, בכל מדינה ועיר בעולם, אינו תלוי אך ורק במיקום הנכס או בביקוש לשכירות ורכישת דירה, אלא גם כמובן במצב הנכס. אשר על כן, בעת רכישת נכס באיי – סיישל או בכל מקום אחר בעולם, חשוב לבחון את מצבו של הנכס מבחוץ ומבפנים, וכי מחיר הנכס מותאם למצבו. 

 

למה עוד כדאי לשים לב?

אין עוררין על כך שרכישת נדל"ן באיי – סיישל, בין אם מדובר בהשקעה לטווח קצר ובין אם מדובר ברכישת נכס מתוך מחשבה עתידית, נשמעת כמו חלום של ממש. הרי, מדובר בנכס בעל פוטנציאל רווח משמעותי, הממוקם באזור אקזוטי וייחודי, אשר מעבר לאלמנט ההשקעה, גם מאפשר לערוך נופשים משפחתיים וזוגיים באזור מרהיב ומדהים.

יחד עם זאת, בדומה לכל רכישת נדל"ן, חשוב לערוך בדיקת נאותות מעמיקה טרם רכישת הנדל"ן. יש לברר האם מדובר במחיר ההולם את הנכס הנמכר, ביחס למחירי בתים ודירות בהיקף דומה הממוקמות בסמיכות לנכס הנמכר. בנוסף, חשוב לזכור שמדובר בנכס המנוהל 'בשלט רחוק', ולכן, אם מתכננים להעניק את זכויות הניהול בנכס לחברה או לאדם מסוים, חשוב לבדוק כי הם אמינים וניתן לסמוך עליהם. חשוב גם להכיר את העלויות הכלכליות שכרוכות בתשלום דמי ניהול, או לחלופין עלויות לא נמוכות של טיסות ליעד האקזוטי. נוסף על כך, חשוב לזכור כי לא מדובר בשיטת בנייה הדומה לזו שאנו מכירים בישראל או במדינות מערביות, כאשר המדינה נחשבת ל'מדינה בסיכון' בכל הקשור למפגעי צונאמי. 

 

לסיכום

השקעה ברכישת נדל"ן באיי – סיישל, מתאימה בעיקר לאנשי העשירון העליון ואנשי עסקים עמידים. לצד התשואות הגבוהות שרכישת הנכס צפויה להניב, והאפשרות ליהנות מדירה הממוקמת באיזור מרהיב ביופיו, חשוב לזכור כי מדובר במקום לא מוכר, ולכן ההשקעה מומלצת בעיקר עבור אנשים בעלי מזומנים עודפים.  

נשמח לעמוד לשרותכם בכל נושא

השאירו את פרטיכם
ונציגנו יחזרו אליכם בהקדם

כתבות נוספות בנושא